Magdalena Grządziel
Gabinet psychologiczny Katowice

Zapanuj nad emocjami

mks

Każdy z nas doświadcza różnego rodzaju emocji, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych – jak np. złość czy lęk. W samym doświadczaniu emocji nie ma oczywiście nic złego, kiedy jesteśmy świadomi własnych uczuć oraz przyczyn ich powstawania możemy nad tą emocją zapanować, możemy ją zrozumieć, możemy po prostu z nią pobyć. Problem pojawia się gdy to emocja przejmuje kontrolę nad nami – kiedy wchodzimy w nią tak głęboko, że właściwie stajemy się swoją emocją, im dalej dajemy się ponieść temu odczuciu tym staje się ono silniejsze, emocja coraz mocniej odczuwalna, lęk zamienia się w przerażenie, złość w gniew, niepokój w panikę.

Przykładem może być osoba doświadczająca nagłego stanu związanego z lękiem – sam fakt, że się pojawił jest przerażający – a więc osoba nie doświadcza już tylko lęku ale także lęku przed lękiem – obawy dotyczącej tego, że skoro lęk się pojawił może narastać, być coraz silniejszy i im bardziej jest przerażona tym lęk jest większy, a proces ten zatacza koło. Podobnie w przypadku złości i innych trudnych emocji. Jest jednak niezawodny sposób by takie błędne koło przerwać – oddech.

Oddech jest czymś, co towarzyszy nam zawsze i wszędzie, jednak doznawane emocje mają wpływ na jego rytm, kiedy jesteśmy pobudzeni, zdenerwowani czy wystraszeni nasz oddech przyspiesza, staje się krótszy, płytszy a nasz umysł pracuje na najwyższych obrotach, kiedy natomiast znajdujemy się w stanie odprężenia, relaksu oddech wydłuża się i pogłębia, a umysł uspokaja. Znając kilka technik oddechowych możemy nauczyć się wpływać na swoje stany emocjonalne.
Obserwowanie swojego oddechu, jego szybkości, długości, różnic między długością wdechu i wydechu oraz przerw między nimi jest świetnym ćwiczeniem prowadzącym do oczyszczania umysłu z natłoku myśli, niepotrzebnych napięć czy negatywnych emocji .
Aby to zrobić usiądź wygodnie lub połóż się i pozwól swojemu oddechowi być, nic nie rób, po prostu obserwuj, sprawdź jak długi jest Twój wdech, jak długa jest przerwa, po której następuje wydech i czy długość tych przerw jest zależna od długości wdechu czy może wydechu, sprawdź jakie jest powietrze które wdychasz, a jakie kiedy je wydychasz, czy jest zimne czy ciepłe, może wyobrażasz sobie jaki ma kolor, a może przypomina Ci o jakimś zapachu? Jeśli Twoją uwagę odwracają jakieś myśli to nie walcz z nimi, pozwól im swobodnie przepływać przez Twój umysł, obserwuj je ale nie zatrzymuj się na nich. Możesz wyobrazić sobie swoje myśli jako chmury, które płyną po niebie w piękny słoneczny dzień albo jak napisy w kinie. I obserwuj, co się dzieje z Twoim oddechem kiedy przez Twój umysł przepływają Twoje myśli i jak na to reaguje Twoje ciało. Sprawdź czy Twój oddech zmienia się w trakcie wykonywania tego ćwiczeniu, poczuj go w swoich nozdrzach, ustach, w swojej klatce piersiowej i w swoim brzuchu i obserwuj swoje ciało. Wykonuj to ćwiczenia tak długo, jak potrzebujesz a kiedy skończysz, otwórz oczy i powoli poruszaj wszystkimi kończynami, pozwól sobie na jeszcze chwilę odpoczynku, przeciągnij się i spokojnie wróć do swojego miejsca.

Negatywne emocje mają to do siebie, że nie zawsze pojawiają się w chwilach kiedy możemy pozwolić sobie na chwilowe oderwanie od rzeczywistości i danie sobie kilku lub kilkunastu minut na obserwowanie własnego oddechu. Jeśli więc dopadł Cię lęk, albo zwyczajnie ktoś wkurzył Cię w pracy i właśnie teraz potrzebujesz zapanować nad swoja emocją fantastycznym ćwiczeniem jest oddychanie naprzemienne.  Dodatkowym profitem wykonywania tego ćwiczenia jest fakt, że jego konsekwencją jest synchronizacja obu półkul mózgowych, pobudza kreatywność i wpływa korzystnie na koncentrację. Oto krótka instrukcja: zatkaj prawe nozdrze i wykonaj wdech przez lewe nozdrze, następnie zatkaj lewe nozdrze, prawe odetkaj i wypuść przez nie powietrze. Wykonaj wdech prawym, odetkanym nozdrzem, następnie zatkaj je, i wypuść powietrze lewym nozdrzem. Jeśli masz ochotę, przy każdym wdechu wyobrażaj sobie w swojej głowie słowo „spokój” lub „odprężenie”. Powtarzaj ten proces kilka razy, tyle ile potrzebujesz.

Istnieje mnóstwo technik oddechowych, które pomagają nam lepiej kontrolować swoje emocje czy wprowadzać w stan relaksu, każdej z nich trzeba się zwyczajnie nauczyć ale ta nauka pozwoli Ci posiąść cenne narzędzie, gotowe do użycia gdy tylko będziesz go potrzebować.

Zobacz także

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawnego działania. Możesz zarządzać tymi ustawieniami w Swojej przeglądarce. Akceptuję Polityka prywatności

Polityka prywatności