Magdalena Grządziel
Gabinet psychologiczny Katowice

Proces transpersonalny

mks

Proces oparty o narzędzia Modelu Transpersonalnego

Jednym z głównych założeń Modelu Transpersonalnego jest to, iż w wyniku różnego rodzaju doświadczeń, wewnątrz naszej organizacji psychicznej powstają, tworzone przez ego, konstrukty nazywane subosobowościami – to z ich cech i zasobów korzystamy wtedy, gdy podejmujemy różnego rodzaju destrukcyjne zachowania lub podejmujemy działania, które po czasie komentujemy słowami „nie mam pojęcia jak mogłam się tak zachować”.

Obszar wokół, którego organizuje się nasza struktura psychiczna obejmuje także role, z którymi się identyfikujemy, czasami zapominając o tym, kim naprawdę jesteśmy. Model Transpersonalny zakłada widzenie siebie z perspektywy ponadosobowej czyli takiej, w której postrzegamy siebie ponad tym, czym są nasze subosobowości i role.
Zwykle wraz z problemem pojawia się emocjonalne związanie, które utrudnia znalezienie rozwiązań. To dlatego dużo łatwiej przychodzi nam udzielanie rad innym osobom niż sobie samym. Kiedy jednak ta identyfikacja z ego znika, okazuje się, że znalezienie odpowiednich rozwiązań jest dużo łatwiejsze niż mogłoby się wydawać. W procesie  transpersonalnym wykorzystujemy wyobraźnię klienta do zmiany postrzegania samego siebie i separacji od ego.

Proces transpersonalny to około 2 godzinne spotkanie podczas którego wspólnie z klientem poszukujemy genezy problemu, staramy się przyjrzeć powstałym subosobowościom i opracowujemy narzędzia, które w dalszej, samodzielnej pracy będą służyć klientowi do pracy własnej nad zgłaszanym problemem. Podczas spotkania klient otrzymuje narzędzia, które pozwalają na samodzielną pracę, bez dalszego udziału terapeuty. Proces Transpersonalny NIE jest psychoterapią, jednak stanowi świetne uzupełnienie dla klasycznych narzędzi psychoterapeutycznych, pozwala także na samodzielną pracę i rozwiązanie trudności. Zmiany wypracowane podczas procesu są głębokie i trwałe, zależą jednak w dużej mierze od pracy, jaką klient wykona już po sesji.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawnego działania. Możesz zarządzać tymi ustawieniami w Swojej przeglądarce. Akceptuję Polityka prywatności

Polityka prywatności