Magdalena Grządziel
Gabinet psychologiczny Katowice

Bezmyślne siedzenie czy rozwojowa praktyka – czyli kilka słów o medytacji

mks

Obecnie medytacja staje się coraz bardziej powszechnym narzędziem wykorzystywanym w pracy nad emocjami, świadomością, własnym rozwojem – czyli szeroko pojętej pracy nad sobą. Wciąż jednak pierwszym skojarzeniem, które pojawia się głowach osób, które po raz pierwszy spotykają się z medytacją jest, bezczynne siedzenie i nicnierobienie. Nic bardziej mylnego – medytacja to praktyka, która wymaga od nas koncentracji, świadomości własnych myśli i stanów emocjonalnych przy jednoczesnym nielgnięciu do nich. Praktyka ta uczy nas obserwacji procesów wewnętrznych, zgody na pojawianie się i przemijanie myśli, kontrolowania naszej uwagi i niekoncentrowania się na różnego rodzaju bodźcach rozpraszających, ale przede wszystkim tego, że nie jesteśmy swoimi emocjami i myślami – co bywa zaskakującym odkryciem dla na co dzień zabieganych ludzi naszych czasów.

Istnieje oczywiście wiele rodzajów i szkół medytacji, od praktyk formalnych i nieformalnych, po te związane z religiami i medytacje świeckie, które nie dotyczą żadnej religii, możesz więc medytować jeśli jesteś Chrześcijaninem, Muzułmaninem czy Ateistą, niezależnie od tego czy masz 5 czy 75 lat. Wszystkie jednak medytacje prowadzą praktyka do tego samego – lepszego zarządzania emocjami, lepszego rozumienia samego siebie, poprawy samopoczucia, zwiększenia świadomości i akceptacji czego potwierdzeniem są widoczne w badaniach EEG zmiany w mózgach osób badanych. U osób praktykujących medytację zmianom ulegają między innymi ośrodki odpowiedzialne za uczenie się i zapamiętywanie, koncentrację, empatię, emocje i dobre samopoczucie, pojawiają się też nowe połączenia neuronalne, u medytujących osób, które wzięły udział w badaniach zauważono zmniejszenie  obszarów mózgu, związanych z lękiem i stresem.

Na co dzień nasz umysł nastawiony jest na nieprzerwaną pracę, trzeba przecież być wydajnym w czasie aktywności zawodowej, zdążyć na czas na wszystkie umówione spotkania, potem zająć się sprawami domowymi i nie zapomnieć o której odebrać dziecko z zajęć dodatkowych i że po drodze trzeba kupić mleko i zapłacić rachunek – w tym całym natłoku ważnych spraw warto znaleźć kilkanaście minut na praktykę medytacji, która pozwoli na utrzymanie stabilnego stanu emocjonalnego, pomoże zredukować napięcie przywracając równowagę. I naprawdę nie trzeba z niczego na rzecz medytacji rezygnować, jeśli nie masz czasu na formalną praktykę danego dnia wystarczy kilka minut pracy z własnym oddechem by wraz z nim ustabilizować myśli, emocje, a zamiast stresu do wnętrza wprowadzić spokój. Takie „oczyszczenie” z natłoku myśli i emocji pozwala na zwiększenie jasności umysłu, co skutkuje szybszym znajdowaniem rozwiązań problemów, a one same stają się znacznie mniej przerażające.

W wielu krajach medytacja i treningi uważności są wprowadzane do szkół, aby nauczyć dzieci lepszego rozumienia własnych zachowań i zachowań ich rówieśników, zarządzania emocjami i radzenia sobie ze stresem. Trwające kilka lat badania wykazały, że w szkołach, w których wprowadzono zajęcia z medytacji znacznie spadła ilość zawieszeń w prawach ucznia, wzrosła za to frekwencja i wyniki nauczania, a uczniowie lepiej radzili sobie z trudnymi emocjami i stresującymi sytuacjami. Takie dzieci będą zapewne bardziej świadomymi i mniej zestresowanymi dorosłymi. Dorośli, którzy potrzebują narzędzi mogących złagodzić objawy stresu również powinni sięgnąć po medytację – badania przeprowadzone w 2007 roku, wykazały, u osób medytujących 20 minut dziennie, już po pięciu dniach, spadek poziomu kortyzolu – tzw. hormonu stresowego – u tych osób widoczne było zmniejszenie oznak przygnębienia, zaniepokojenia oraz złości.

Oczywiście nie jesteśmy w stanie uchronić się przed stresującymi, smutnymi czy trudnymi zdarzeniami, ale możemy nauczyć się lepiej sobie radzić w takich sytuacjach, szybciej wracać do równowagi i odnajdywać spokój nawet w najtrudniejszych wydarzeniach. Osoby praktykujące medytację, co również potwierdzają badania naukowe, potrafią lepiej rozpoznawać i nazywać swoje stany emocjonalne, czego konsekwencją jest zdolność do łagodzenia intensywności pobudzenia emocjonalnego.

Medytacja jest też świetnym narzędziem wspierającym pracę terapeutyczną  – wpływa na poczucie wewnętrznego spokoju i dobre samopoczucie, a to nierzadko cele, z którymi klienci zgłaszają się do terapeuty. Dodatkowo praktyka medytacji pozwala nam lepiej poznać samych siebie – jest swego rodzaju podróżą do naszego wnętrza.

Istnieje wiele powodów, dla których warto zacząć praktykować medytację, aby zrobić to w dobry i bezpieczny sposób warto wspomóc się radami doświadczonych nauczycieli medytacji. Warto zorientować się z jakich narzędzi można skorzystać oraz jakie istnieją formy medytacji, aby potem wybrać najlepszą dla siebie.
Jeśli zdecydujesz się zacząć praktykować medytację, szybko przekonasz się, że było warto.

Zobacz także

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawnego działania. Możesz zarządzać tymi ustawieniami w Swojej przeglądarce. Akceptuję Polityka prywatności

Polityka prywatności